Dzisiaj każdy może stworzyć stronę na WordPress w 5 minut bez żadnej programistycznej wiedzy. Większość hostingów ma autoinstalator który robi wszystko automatycznie. Szybka konfiguracja motywu za pomocą Elementora, wtyczki do wszystkiego i strona jakoś działa. Warto jednak znać podstawy i wiedzieć jak działa nasza witryna od zaplecza. Taka wiedza pomoże Ci rozwiązać różne problemy i ograniczyć ilość niepotrzebnych wtyczek.
W tym artykule nauczysz się jak działa baza danych WordPress oraz jak nią zarządzać za pomocą phpMyAdmin.
Co to jest baza danych i jak działa na WordPress?
Baza danych to system przechowywania i pobierania danych w zorganizowany sposób, który pozwala oprogramowaniu na zarządzanie danymi w sposób programowalny.
Informacje które są przechowywane w bazie danych to m. in. posty, strony, komentarze, kategorie, tagi, pola niestandardowe, użytkownicy…
W momencie instalacji WordPress’a należy wpisać nazwę bazy danych, hosta, nazwę użytkownika i hasła. Wszystkie te dane przechowywane są w pliku konfiguracyjnym wp-config.php.
Po podaniu danych WordPress łączy się z bazą danych, tworzy tabele i przechowuje domyślne dane instalacyjne w tych tabelach.
Później WordPress wysyła zapytania do tej bazy danych, aby dynamicznie generować strony HTML dla Twojej witryny lub bloga. Wszystko odbywa się dynamicznie, dlatego nie musisz tworzyć pliku .html do każdej strony.
Gdzie jest baza danych?
WordPress używa systemu MySQL zainstalowanego na Twoim serwerze do zarządzania bazą danych. Baza danych również znajduje się na serwerze, ale jeżeli nie używasz hostingu VPS lub wyższego to nie będziesz miał prawdopodobnie dostępu do samego pliku bazy danych.
Sam plik bazy danych znajduje się zazwyczaj tutaj: / var / lib / mysql / twoja_baza_danych
Nie musisz mieć dostępu do pliku, ponieważ za pomocą narzędzia phpMyAdmin możesz zarządzać swoją bazą danych.
Co to jest phpMyAdmin?
To narzędzie oparte na kodzie PHP, które umożliwia zarządzanie bazami danych MySQL za pośrednictwem przeglądarki. PhpMyAdmin jest obecnie zaimplementowany na większości serwerów i hostingów współdzielonych i można uzyskać do niego dostęp przez odpowiedni panel.
Oferuje łatwy w użyciu interfejs, który umożliwia Ci uruchamianie poleceń MySQL i operacji na bazie danych. Możesz również używać go do przeglądania i edycji całej bazy danych. W prosty sposó możesz również importować i eksportować bazę.
Jak uzyskać dostęp do PhpMyAdmin?
W panelu swojego hostingu ( directAdmin lub cPanel) przejdź do zakładki Bazy danych i następnie phpMyAdmin w cPanel. (W directAdmin, Dodatkowe funkcje -> phpMyAdmin). U różnych firm hostingowych może to wyglądać nieco inaczej, ale zawsze jest to nazwa “phpMyAdmin”. Po kliknięciu przeniesiesz się do interfejsu phpMyAdmin w którym wybierasz odpowiednią bazę danych z lewej strony. Z prawej strony zobaczysz wszystkie tabele używane przez WordPressa na Twojej stronie.

Możesz również uzyskać dostęp do loginu phpMyAdmin z panelu sterowania swojego serwera, niezależnie od tego, czy jest to serwer w chmurze, lokalny serwer xampp lub podobny.
Podczas uzyskiwania dostępu do phpMyAdmin może poprosić Cię o zalogowanie się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła, które będziesz musiał utworzyć na serwerze, lub będzie to wskazane w ogólnych informacjach na serwerze.
Krótki przewodnik po PhpMyAdmin
Chociaż jedną z głównych funkcji phpMyAdmin jest wykonywanie kodu SQL za pomocą poleceń, możemy wykonać wiele czynności nie wiedząc nic o tym kodzie, w tym krótkim przewodniku po phpMyAdmin zobaczymy kilka przydatnych funkcji dla użytkowników WordPressa.

- W panelu po lewej stronie możemy znaleźć wszystkie bazy danych, które znajdują się na serwerze, jeśli serwer akceptuje tylko jedną bazę danych, może bezpośrednio wyświetlać tabele bazy danych. Każda instalacja WordPress ma domyślnie 1 bazę danych. Kliknięcie bazy danych spowoduje wyświetlenie tabel bazy danych zawierających dane WordPress.
- Menu nawigacji w topce z ogólnymi opcjami phpMyAdmin
- Ogólne opcje na środku, możesz ustawić język i wygląd phpMyAdmin
- Informacje o serwerze bazy danych znajdziesz w kolumnie po prawej stronie.
Oprócz baz danych czasami można znaleźć bazę danych o nazwie schema_information, która zawiera informacje związane ze wszystkimi bazami danych użytkowników, takie jak metadane, nazwy tabel bazy danych, typy kolumn, uprawnienia i inne informacje o użytkowniku. systemu.
Struktura bazy danych WordPress
Baza danych WordPress ma prostą strukturę zawierającą 12 tabel. Dokładny opis całej struktury możesz znaleźć w oficjalnej dokumentacji WordPress. Jeśli wybierzesz bazę danych, będziesz mógł zobaczyć tabele, które ją tworzą i które zawierają dane. Domyślne tabele bazy danych mają przedrostek wp_, (możesz go zmienić, aby zwiększyć bezpieczeństwo serwisu WWW. )

Tutaj znajdziesz kilka akcji, za pomocą których możesz zbadać dane w każdej tabeli, wyszukać dane, wstawić je lub usunąć tabelę z bazy danych.
Tabele:
wp_commentmeta – metadane komentarzy.
wp_comments – treść komentarzy.
wp_links – dodane łącza i ich dane
wp_options – opcje witryny
wp_postmeta – metadane wpisów
wp_posts – treść wpisów
wp_termmeta – niestandardowe metadane
wp_terms – kategorie i tagi
wp_term_relationships – tworzy relacje kategorii i tagów z wpisami
wp_term_taxonomy – opisy kategorii i tagów
wp_usermeta – metadane użytkowników
wp_users – użytkownicy
Jak zarządzać bazą danych?
W bazie danych przechowywane są bardzo istotne dane, wszystkie posty, strony, komentarze itp. Przed wprowadzeniem zmian powinieneś wykonać kopię bazy danych, aby w razie problemów móc wrócić do stanu poprzedniego.
Zakładka SQL
W zakładce SQL phpMyAdmina możesz wykonywać zapytania SQL w twojej bazie danych.
Tworzenie bazy danych
Możesz w prosty sposób tworzyć nowe bazy danych z panelu sterowania serwera, jak również stworzyć bazę danych z phpMyAdmina, jeśli twój serwer na to pozwala.
Dopasowanie to typ kodowania bazy danych, który obsługuje typy znaków. Zwykle w przypadku WordPress będzie to typ utf8, takie jak utf8_unicode_ci, utf8_general_ci służą do zapisywania danych ze znakami kompatybilnymi z wieloma ogólnymi językami.
Tworzenie kopii zapasowej bazy danych WordPress
Z zakładki Eksportuj w phpMyAdmin możesz wyeksportować bazę danych, aby przenieść ją na inny serwer lub utworzyć kopię zapasową bazy danych z phpMyAdmina.
Importowanie bazy danych
Z zakładki Import w phpMyAdmin możemy zaimportować bazę danych, aby przenieść ją na inny serwer lub przesłać na inny serwer.
Wyświetl ruch w bazie danych
Bez wybierania bazy danych przejdź do zakładki Bieżący stan, gdzie znajduje się podsumowanie ruchu wysłanego lub odebranego przez serwer bazy danych oraz współbieżnych, przerwanych i nieudanych połączeń.
Jeśli korzystasz z hostingu współdzielonego, liczby te mogą (z pewnością) dotyczyć nie tylko Twojej witryny, ale będą dotyczyły wszystkich witryn korzystających z tego samego serwera.
Ale jeśli jest to Twój serwer, podadzą Ci bardzo dokładne dane dotyczące czasu przeglądania baz danych i wykorzystanej przez nie przepustowości.
Przeglądaj / edytuj dane w tabeli
Jeśli wybierzesz tabelę WordPress, zobaczysz przechowywane w niej dane.
Na przykład, w wp_post możesz przeglądać i edytować strony i wpisy w blogu swojej witryny, w wp_comments komentarze, a w wp-users użytkowników.
Jest to bardzo przydatne, ponieważ czasami możesz szybko rozwiązać pewne problemy, jeśli nie masz dostępu do panelu sterowania WordPress, na przykład z wp_users możesz zmienić hasło użytkownika lub utworzyć nowe.
Możesz również przeglądać strony i posty i sortować je według identyfikatora, a nawet edytować je w postaci zwykłego tekstu.
Możesz zmienić autora, datę, tytuł, status treści i wiele innych opcji.
Możesz również edytować ogólne opcje WordPress, takie jak adres URL witryny, nazwa i opis witryny oraz e-mail administratora z tabeli wp_options.
Zmiana nazwy użytkownika WordPress za pośrednictwem PhpMyAdmin
WordPress domyślnie nie pozwala zmienić nazwy użytkownika, pole jest szare (nieaktywne).
Jeżeli chcesz zmienić nazwę użytkownika, nie musisz używać wtyczki.
- Przejdź do phpMyAdmin
- Wyszukaj tabelę wp_users i kliknij “Przeglądaj”
- Wyszukaj nazwę użytkownika którego chcesz edytować i kliknij “Edytuj”
- Zlokalizuj pole user_login i zmień wartość na nową.
- Zapisz zmiany
Przejdź teraz do swojej strony i zaloguj się za pomocą swojej nowej nazwy.
Usuwanie tabel z bazy danych
Wiedza o tym, jak usunąć tabele bazy danych, może pomóc Ci wyczyścić bazę danych z nieużywanych tabel np. po usuniętych wtyczkach.
Niektóre wtyczki tworzą tabele w bazie danych w celu przechowywania ich ustawień, ale po odinstalowaniu niestety nie każda wtyczka czyści tabele. Jeśli odinstalowałeś wtyczkę, a jej tabele nadal znajdują się w bazie danych, możesz je usunąć, po prostu wybierz tabele i naciśnij klawisz Delete.
UWAGA : Przed wykonaniem tej czynności należy utworzyć kopię zapasową bazy danych.
Mam nadzieje, że ten krótki poradnik po phpMyAdmin pomoże Ci lepiej zrozumieć jak działa Twoja strona.
Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi to śmiało pisz w komentarzu.