Elementor – recenzja 2020

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

Elementor, dodatek przeznaczony dla WordPressa, to ułatwienie stworzone dla osób, które pragną samodzielnie projektować strony internetowe, jednak niekoniecznie chcąc uczyć się programowania. Od niedawna z dodatku można korzystać również w wersji polskiej. Jak działa Elementor i jakie ma wady oraz zalety? Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest i do czego służy Elementor,
 • jakie zalety ma ten dodatek do WordPressa,
 • czy ma jakieś wady, jeśli tak to jakie,
 • jak korzystać z Elementora – krok po kroku.

Czym jest Elementor i do czego służy?

Jak wspomniano wyżej, Elementor to dodatek stworzony dla WordPressa, najpopularniejszej platformy blogowej na świecie. Powstał stosunkowo niedawno – pierwszy wpis na stronie projektu, który zainaugurował  udostępnienie dodatku, pochodzi z 1 czerwca 2016 roku – narzędzie ma więc niewiele więcej niż cztery lata. Kierowane jest do osób, które nie mają żadnej wiedzy programistycznej, a nawet są zupełnie nieobeznane z tworzeniem stron internetowych. 

Elementor umożliwia tworzenie efektownych, profesjonalnie wyglądających stron, głównie blogów internetowych. Narzędzie jest w dużej mierze odpowiedzią na to, że WordPress jest darmowy tylko w podstawowej wersji. Większość najciekawszych dodatków i wtyczek to pluginy płatne, a dodatkowo część z nich wymaga ręcznego edytowania.

Darmowy Elementor pozwala niemal dowolnie edytować wygląd WordPressowej strony. Zdecydowanie ułatwia też pracę z witryną internetową i umożliwia komponowanie jej zawartości w taki sposób, w jaki chce użytkownik. Wszystko szybko, intuicyjnie i skutecznie. 

Warto wspomnieć, że oprócz darmowej wersji, którą w ekspresowym tempie możesz zainstalować z poziomu repozytorium WordPressa, istnieje możliwość zakupienia wersji płatnej, która wzbogaca wtyczkę o dodatkowe funkcjonalności. Większość użytkowników twierdzi jednak, że darmowa wersja umożliwia korzystanie z wystarczającego zakresu narzędzi i funkcjonalności.

Elementor działa w bardzo prosty sposób – tworzenie witryny internetowej odbywa się za pomocą mechanizmu „przeciągnij i upuść”. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad każdym obszarem. Zaprojektowanie strony jest możliwe nawet bez znajomości linijki kodu.

Elementor a inne narzędzia do tworzenia stron

Wiele osób wyższość Elementora nad innymi dodatkami tego typu (jak np. Beaver Builder, Thrive Architect czy Divi) widzi w możliwości szybkiego i stosunkowo łatwego tworzenia i edytowania prostych stron internetowych postawionych na WordPressie. Elementor jest kompatybilny z praktycznie każdym rozszerzeniem, niezależnie czy korzystasz z WordPressa darmowego czy płatnego.

Narzędzie zawiera intuicyjny i prosty w obsłudze panel z poszczególnymi elementami takimi jak np. obraz, nagłówek itd. Wybrane elementy po prostu przeciągasz w wybrane na stronie internetowej miejsce. Nieważne, czy chcesz stworzyć prostą stronę ze swoim blogiem, promocyjny landing page, stronę główną czy prosty sklep internetowy, bez problemu zrobisz to z Elementorem. Narzędzie konstruuje wszystko na żywo, wszystkie zmiany widzisz więc od razu na stronie WWW. Od niedawna polscy użytkownicy Elementora mogą korzystać z prostej w obsłudze polskiej wersji językowej.

Jakie są główne zalety Elementora?

Elementor ma wiele zalet i większość użytkowników chętnie poleca go innym. Jakie są główne plusy korzystania z tego WordPressowego dodatku?

 • Jest łatwy w obsłudze – i nie chodzi tu tylko o fakt, że z dodatku możesz korzystać bez żadnej wiedzy dotyczącej kodowania. Również samo korzystanie z wtyczki jest proste – wszystko robi się metodą „przeciągnij i upuść”, dzięki której możliwe jest tworzenie pięknych stron za pomocą edytora wizualnego.

 • Zapewnia dostęp do niemal nieskończonej liczby nieszablonowych układów. Często darmowe narzędzia do tworzenia stron WWW oferują tylko szablonowe rozwiązania, których użytkownik nie może samodzielnie edytować. Inaczej jest w Elementorze – bez żadnej wiedzy programistycznej możesz wyjść poza ograniczoną liczbę szablonów i stworzyć wariant, który w zupełności spełnia Twoje oczekiwania. Gotowych szablonów jest mniej niż w innych tego typu narzędziach, jednak wynagradza to szereg narzędzi, które pozwalają na poukładanie swojej strony od zera, opierając się tylko na własnej kreatywności.
 • Jest darmowy – narzędzie jest bezpłatne, wystarczy pobrać dodatek i go zainstalować.  Możliwe jest również korzystanie z płatnej wersji Pro, która pozwala odblokować dodatkowe funkcje.
 • Działa ze wszystkimi motywami zgodnymi ze standardami kodowania WordPress (wersja darmowa i płatna). Są również szablony dedykowane pod Elementora.
 • Nie spowalnia działania strony internetowej – jest to jedno z najbardziej dynamicznie działających narzędzi do tworzenia stron. Oczywiście niektóre witryny mogą powodować dłuższy czas ładowania, jednak mimo wszystko Elementor jest jednym z najszybciej działających dodatków tego typu. Wszystko jest natychmiastowe – nie tylko ładowanie i edytowanie strony, ale też działanie przeciągania i upuszczania.
 • Pozwala na tworzenie stron responsywnych – bez problemu możesz dostosować swoją witrynę do urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Użytkownik oddzielnie zarządza widokiem na komputerze, tablecie i smartfonie.
 • Dostępny w wersji polskiej – często zagraniczne narzędzia do tworzenia stron internetowych nie występują w wersji polskiej. Od jakiegoś czasu jednak polscy użytkownicy mogą bez przeszkód korzystać z całkowicie spolszczonego interfejsu narzędzia. Dodatek jest dostępny dla wszystkich i całkowicie darmowy.
 • Cały czas aktualizowany i rozwijany – nowe funkcje dodawane są zarówno do wersji Pro, jak i wersji darmowej. 

Czy Elementor ma jakieś wady?

Nie ma programów i narzędzi bez wad, dlatego i w Elementorze są rzeczy, do których można się przyczepić. Naszym zdaniem żadna z nich nie jest jednak większa niż w przypadku innych programów tego typu. Jedną z wad może być to, że trzeba poświęcić dłuższą chwilę na zaznajomienie się z zarządzaniem kolumnami – dla początkującego może to być nieco trudne. Bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy mieli wcześniej doświadczenie z programowaniem, może też denerwować nieoptymalny kod – w witrynie umieszczana jest spora ilość nadmiarowego kodu, co może wpływać czasem na szybkość ładowania strony internetowej. Wada ta jest jednak wada wspólną większości programów i wtyczek do tworzenia stron. 

Choć tworzenie stron jest stosunkowo proste, wiąże się z dużą ilością dodatkowego kodu niezbyt dobrej jakości. Na szczęście nie zauważy tego osoba początkująca, a to do takich właśnie użytkowników kierowany jest przede wszystkim Elementor. Niektórych może irytować również fakt, że Elementor nie posiada licencji wieczystej – nawet wtyczka Pro zawiera wsparcie i aktualizacje tylko przez 12 miesięcy. Licencję można oczywiście po tych dwunastu miesiącach odnowić, jednak brak licencji wieczystej może zniechęcić użytkowników korporacyjnych, np. agencje interaktywne.

Elementor krok po kroku

Wtyczka Elementor dostępna jest w repozytorium WordPressa; znalezienie jej w wyszukiwarce, instalacja oraz aktywowanie są niezwykle proste. Oczywiście można pobrać plugin również bezpośrednio ze strony producenta na elementor.com. 

Aktywacja elementora

Po aktywowaniu wtyczki w panelu WordPressa możesz zmienić ustawienia, jednak zaleca się pozostawienie ustawień domyślnych. Aby zacząć pracować nad stroną, idź do sekcji Strony i wybierz tę, którą chcesz edytować. 

edytuj stronę

Gdy wybierzesz przycisk Edytuj w Elementorze, przejdziesz od razu do okna wtyczki. Z tego poziomu możesz już zacząć pracę nad stroną.

Przeciągnij i upuść

W panelu możliwy jest wybór czcionki, jej kolor, a także inne opcje jak np. szerokość strony – każdy z elementów strony można za pomocą Elementora dowolnie personalizować. Do podstawowych elementów należą pola tekstowe, obrazy, listy, mapy Google, nagłówki, liczniki i paski postępu, a także ikonki mediów społecznościowych, menu i przyciski. 

Wstawianie poszczególnych elementów odbywa się metodą ‘Przeciągnij i upuść’. Wystarczy złapać element, który chcesz dodać lub przesunąć, i przeciągnąć go, a następnie upuścić w wybranym miejscu na stronie. Dużym plusem Elementora jest to, że łatwo można zmienić widok i sprawdzić, jak strona będzie prezentowała się na smartfonie lub tablecie. Każdy z elementów można edytować. 

responsywny elementor

Domyślnie Elementor posiada trzy opcje dla responsywności: desktop, tablet (do 1025 px) oraz mobile (do 768 px). Breakpointy można edytować w Zakładce Ustawienia -> Styl, wpisując tam docelowe rozmiary. W tym samym miejscu można również ustawić szerokość głównego bloku, który wyświetla treść strony, a także odstęp między widgetami.   

Elementy edytowanej lub budowanej strony w Elementorze

Elementor dzieli stronę na trzy główne części – sekcje, kolumny i elementy. Sekcja to część największa, która dzieli się na kolumny. Kolumny są natomiast zapełnione poszczególnymi elementami. Wszystkie sekcje, kolumny i elementy można dowolnie edytować i personalizować. Aby dodać sekcję z kolumnami, utwórz w panelu Nową sekcję, klikając na ikonę plusika.

Dodaj element

Następnie zdecyduj, z ilu kolumn ma składać się sekcja, wybierając strukturę.

Wybierz strukturę

Edytowanie sekcji możesz rozpocząć, wybierając ikonkę kropek na niebieskim tle. Do podstawowych działań w edycji strony należą zmiany: wyglądu i styli, a także ustawienia zaawansowane.

Opcje Elementora

Wygląd to między innymi zmiana szerokości i wysokości kolumny; style to wybór koloru czcionki czy tła. Zaawansowane ustawienia natomiast pozwalają na zarządzanie animacjami itd.

A co, jeśli chciałbyś skorzystać z gotowych bloków?

W Elementorze nie wszystko musisz budować od zera. Zamiast dodawać zupełnie nowy element, możesz skorzystać z biblioteki gotowych bloków. Zasób jest dość mocno rozbudowany, nawet w wersji darmowej Elementora. Aby wejść do biblioteki, zamiast ikonki plusika naciskasz ‘Dodaj szablon’. W bibliotece możesz wybrać zarówno pojedyncze bloki, jak i całe szablony stron. Bloki i sekcje, które stworzysz, możesz również zapisywać, aby skorzystać z nich w przyszłości.

Przeciągnij widget

Podsumowanie – czy warto korzystać z Elementora?  

Jeśli szukasz kreatora stron internetowych, który będzie elastyczny i umożliwi Ci wprowadzanie niestandardowych elementów na stronie bądź personalizowanie już istniejących – zdecydowanie tak. Elementor sprawdzi się doskonale. Jest to świetne narzędzie dla osób, które chcą zbudować stronę, nie posiadając żadnej wiedzy dotyczącej programowania. Jest to wtyczka pomocna również dla administratorów stron – Elementor to świetne narzędzie do edytowania już istniejących w obrębie witryny internetowej treści. 

Jeśli chcesz mieć dostęp do większej liczby wtyczek i gotowych szablonów stron lub chcesz instalować własne czcionki, a także animować widgety, możesz również rozważyć Elementora w wersji Pro.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll Up
Wordpress - Szybki start

Zgarnij darmowego ebooka!

Zapisz się i odbierz ebooka – Dochodowy Blog – Szybki Start

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej dowiesz się w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek?