Error 404 jest jednym z najczęstszych problemów w witrynach internetowych. Negatywnie wpływa na wygodę korzystania z Twojej strony i powoduje wzrost współczynnika odrzuceń, a także rzutuje na organiczne pozycjonowanie strony. Wszystko to może skutkować karami ze strony wyszukiwarek, które ostatecznie przełożą się na spadek odwiedzin serwisu.
Co to jest błąd 404?
Jest to standardowy kod odpowiedzi w protokole HTTP, który wskazuje, że udało się nawiązać połączenie z serwerem, ale nie udało się znaleźć żądanego adresu. Oznacza to, że strona internetowa, którą chcemy odwiedzić, już nie istnieje i dlatego nie mamy do niej dostępu. “Błąd 404 – nie znaleziono strony” jest jednym z najczęstszych kodów wśród błędów 4xx lub błędów klienta.
Ten błąd występuje również często podczas tworzenia nowych sekcji (lub nowych stron) w menedżerze treści WordPress . W wielu przypadkach możesz zobaczyć, jak wyglądałby wpis lub strona, którą piszesz klikając opcję „Podgląd”. Jednak innym razem ta treść nie jest widoczna po jej opublikowaniu i wtedy pojawia się błąd “404 nie znaleziono strony” .
Jaki wpływ ma error 404 na Twoją stronę?
Nie musisz się nadmiernie martwić błędem 404, ponieważ Internet podlega ciągłym zmianom, a zawartość jest stale aktualizowana. Właśnie dlatego error 404 jest całkowicie normalny. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na te sytuacje:
- Twoja witryna zawiera setki błędów 404. W takim przypadku Google lub inna wyszukiwarka zinterpretuje to jako negatywne doświadczenie dla użytkownika i może nałożyć filtr.
- Są to ważne adresy URL w naszej witrynie. Chcesz, aby te adresy URL były indeksowane i pozycjonowane, więc nie powinny zwracać tego typu błędów.
- Są to drobne błędy 404 . Te strony zwracają kod 200, ale okazuje się, że jest to strona bez treści (lub nieprawidłowa).
W takich przypadkach postaraj się jak najszybciej poprawić drobne błędy. Głównie dlatego, że robot spędza czas na odwiedzaniu adresów URL, które powinny znajdować się poza indeksem wyszukiwania; Ponadto może to spowodować, że najważniejsze strony przestaną być indeksowane.
Pokaże Ci tutaj jak uniknąć pojawiania się błędów 404 . Ważne jest, aby mieć je pod kontrolą i zapobiec wpływowi tych błędów na Twoją stronę.
Jak rozwiązać problem z błędem 404?
Czasami rozwiązanie tego błędu jest bardzo proste i możesz to naprawić w kilka minut. Wystarczy, że wejdziesz w swoim kokpicie w Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki, a następnie:
- Zaznacz opcję „Własny format”.
- Usuń zawartość pola “Własny format” gdzie wpisane jest /% postname% /
- Kliknij Zapisz
W ten prosty sposób konfiguracja wszystkich twoich stałych linków zostanie całkowicie zaktualizowana; oprócz zasad pisania. Wystarczyłoby wykonać tę czynność, aby poprawić błąd 404 związany z publikacją nowych postów lub stron, które tworzysz z poziomu menedżera treści WordPress. Dokonałeś tych modyfikacji, a error 404 nadal występuje? Jeśli tak, należy ręcznie zaktualizować plik .htaccess. W tym celu masz dwie możliwości; dostęp do serwera przez FTP lub ręczna modyfikacja kodu pliku .htaccess .
Taka zawartość powinna się sama utworzyć, kiedy włączysz przyjazne link (w bezpośrednie odnośniki):
1. Jeśli Twoja witryna znajduje się na głównej domenie np. www.twoja-strona.pl
# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress
Po edycji i przesłaniu pliku odśwież witrynę i uzyskaj dostęp do postów i stron, aby sprawdzić, czy to rozwiązuje problem z błędem 404 w WordPress.
2. Zresetuj bezpośrednie odnośniki, jeśli Twoja witryna znajduje się w subdomenie np. blog.twoja-strona.pl:
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteRule ^wp-admin$ wp-admin/ [R=301,L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d
RewriteRule ^ - [L]
RewriteRule ^(wp-(content|admin|includes).*) $1 [L]
RewriteRule ^(.*\.php)$ $1 [L]
RewriteRule . index.php [L]
3. Jeśli Twoja witryna znajduje się w podkatalogu, takim jak www.twoja_witryna.com/blog, edytuj plik .htaccess w ten sposób:
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteRule ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?wp-admin$ $1wp-admin/ [R=301,L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d
RewriteRule ^ - [L]
RewriteRule ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?(wp-(content|admin|includes).*) $2 [L]
RewriteRule ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?(.*\.php)$ $2 [L]
RewriteRule . index.php [L]
Sprawdź wtyczki
Czasem error 404 może powodować wtyczka, wtedy wystarczy wyłączyć każdą i jeżeli problem ustąpił, włączaj wtyczki po kolei.
Wyczyść pamięć podręczną
Czasem zwykłe wyczyszczenie pamięci przeglądarki może rozwiązać problem.
Poprawka dla serwerów lokalnych
Jeśli zainstalowałeś WordPress na swoim komputerze przy użyciu lokalnego serwera do celów testowych musisz włączyć rewrite_module w konfiguracji Apache swojego MAMP, WAMP lub XAMPP.
Jak monitorować error 404 w swojej witrynie
Możesz nie być w stanie zapobiec wystąpieniu błędu 404 WordPress, ale możesz go monitorować i zminimalizować, korzystając z poniższych wskazówek.
Google Search Console
Możesz wyświetlić listę błędów 404, które Google napotkało w Twojej witrynie. Aby to zrobić, załóż konto, zweryfikuj swoją witrynę.
Google Analytics
To narzędzie śledzi i zgłasza błąd 404. Aby to zrobić, zarejestruj się w Google Analytics i rozpocznij śledzenie.
Wtyczka WordPress
Jeśli wolisz wtyczkę, możesz użyć „404 Solution” lub innej.
Ahrefs (lub dowolne zewnętrzne narzędzie audytowe)
Narzędzie jak Ahrefs skutecznie monitorują błędy 404 w witrynie WP.
Podsumowanie
Naprawienie błędu 404 zazwyczaj wymaga upewnienia się, że struktura bezpośredniego linku WordPress jest poprawnie skonfigurowana w pliku .htaccess.
Jeśli masz jakieś pytania zostaw komentarz!