Gdzie założyć bloga: Blogger i WordPress – krótkie porównanie
Blogger to prosta platforma należąca do Google, w której możesz pisać i publikować swoje treści. Z drugiej strony WordPress to niezależny system zarządzania treścią, który pozwala zbudować od podstaw kompletną, niestandardową stronę internetową. Chociaż oba są popularnymi wyborami jeśli chodzi o publikowanie blogów to każda z nich ma swoje wady i zalety. W tym artykule przyjrzę się głównym różnicom między nimi, abyś mógł dokonać świadomego wyboru. Pamiętaj, że informacje, które znajdziesz poniżej, dotyczą WordPress.org, a nie WordPress.com. Więcej o różnicach między WordPress.com, a WordPress.org możesz przeczytać w tym artykule.
Jak dokonać prawidłowego wyboru
Przede wszystkim należy pamiętać, że zarówno Blogger, jak i WordPress zasłużyły sobie na rynku. Ludzie używają każdej platformy w innym celu, więc nie można jasno powiedzieć, że jedna platforma jest lepsza od drugiej i tyle. Musisz zastanowić się najpierw nad przyszłością swojego bloga. Twój wybór będzie zależał od tego czy chcesz prowadzić swojego bloga profesjonalnie i na nim w późniejszym czasie zarabiać czy raczej wolisz to potraktować jako hobby.
Można porównać te platformy tylko pod względem niektórych funkcji, ale to Ty musisz zdecydować której z nich przyznać punkt. Blogger, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu pomóc użytkownikom w tworzeniu blogów z natychmiastowym publikowaniem treści. Ci, którzy chcą prowadzić blogi hobbystycznie, zwykle wybierają Bloggera, ponieważ platforma zajmuje się wszystkim, w tym hostingiem i konserwacją techniczną. Nie jest to jednak Twoja własność jak w przypadku własnego hostingu.
Do stworzenia prostego bloga możesz również użyć WordPress’a, ale potrzeba do tego więcej zaangażowania. Na WordPress’ie masz znacznie więcej możliwości, ponieważ to pełnoprawny system zarządzania treścią który oferuje swobodę tworzenia dowolnego rodzaju stron internetowych – w tym sklepów dzięki wtyczce Woocommerce. Jest nieco trudniej zacząć, ale dzięki licznej społeczności zawsze znajdziesz rozwiązanie swoich problemów.
Blogger kontra WordPress
Zapoznaj się z kluczowymi funkcjami miedzy tymi dwoma platformami. Oto porównanie:
Start
Stworzenie bloga na Blogger jest banalnie proste. Wystarczy, że masz konto Google i możesz przejść bezpośrednio do Bloggera z głównej strony Google. Jeśli nie to potrwa to kilka minut dłużej.
Proces instalacji jest bardzo prosty więc na pewno poradzisz sobie bez problemu. Dzięki tej platformie możesz zarządzać wieloma blogami z jednego miejsca. Nie potrzebujesz swojej domeny, a nazwa Twojej strony będzie wyglądać mniej więcej tak: „twoja-nazwa.blogspot.com”. Można jednak w ustawieniach podpiąć swoją własną domenę.
WordPress w porównaniu do Bloggera jest bardziej skomplikowany, bo jesteś odpowiedzialny za hosting, domenę, kopie zapasowe czy aktualizację oprogramowania.
Aby zacząć przygodę z WordPress’em musisz zarejestrować swoją domenę i wykupić hosting. Szczegółowy poradnik znajdziesz w tym linku – Jak założyć bloga WordPress – 5 prostych kroków.
Ustawienia
Oba panele są dobrze zorganizowane i oferują wiele opcji. Blogger jest świetnie dostosowany do modyfikowania najważniejszych funkcji bloga, ale w porównaniu z WordPress’em jest znacznie ograniczony. W zupełności jednak wystarcza do stworzenia prostego bloga, ale nie nadaje się to tworzenia złożonej strony internetowej. Miej to na uwadze wybierając odpowiedni system zarządzania treścią dla swojej witryny.
Dzięki WordPressowi zainstalowanemu na własnym hostingu masz niemal nieograniczoną kontrole nad swoją witryną. Wtyczki i zaawansowane motywy rozszerzają domyślne opcje, a wiele z nich jest zupełnie za darmo.
Dodatkowo masz nieograniczone możliwości zarabiania na swojej witrynie. Wiele osób chce zarabiać na swoim blogu. Taka możliwość często wpływa na wybór platformy. W WordPressie możesz w łatwy sposób skonfigurować reklamy w sieciach reklamowych i afiliacyjnych. W Bloggerze możesz również zarabiać na swoim blogu.
Wygląd
Niestety wybór domyślnych szablonów w Bloggerze jest dość ograniczony, ale na szczęście możesz instalować motywy z zewnętrznych stron internetowych. Aby to zrobić musisz pobrać motyw na swój komputer, a następnie w panelu kliknąć Motywy > > Przywróć i wybrać motyw w formacie .xml. Jest mnóstwo stron które oferują całe zbiory motywów do Bloggera więc na pewno znajdziesz jakiś interesujący dla siebie. Wpisz po prostu w google „blogger themes free” i wybieraj do woli.
Niestety niektórych motywów nie da się załadować w ten sposób, bo wyskakują różne błędy. Należy wtedy otworzyć plik motywu z rozszerzeniem .xml za pomocą notatnika i skopiować całą zawartość za pomocą kombinacji klawiszy CTRL + A (zaznacz wszystko) i CTRL+C (skopiuj). Cały kod HTML należy wkleić do edytora kodu HTML w bloggerze: Motyw > > Edytuj kod HTML. Po prawidłowym wklejeniu można przejść do edycji motywu.
Jak widać Blogger nie jest, aż tak ograniczony jeżeli chodzi o wygląd i jest doceniany przez wiele osób. Dlatego jeśli chcesz prowadzić prostego bloga bez wybitnych funkcjonalności to będzie dla Ciebie dobry wybór na początek. Jeśli Twój blog się rozwinie i będziesz chciał rozszerzyć funkcje to zawsze możesz się przenieść na WordPress’a.
Przez to, że WordPress jest oprogramowaniem open source to ma o wiele więcej opcji konfiguracji. Możesz wybierać spośród tysięcy darmowych motywów bezpośrednio w panelu administracyjnym. Dzięki wtyczkom możesz dodać mnóstwo nowych funkcji bez znajomości żadnego języka programowania.
WordPress wygląda bardziej profesjonalnie co nie oznacza, że nie stworzysz świetnie wyglądającego bloga na Bloggerze. W WordPressie jednak możesz za pomocą odpowiedniego motywu i kilku wtyczek stworzyć wielofunkcyjną stronę czy sklep internetowy z unikalnym designem. A Blogger pozostanie dalej platformą blogową.
Wsparcie
Jedną z najważniejszych rzeczy jest wsparcie techniczne – w różnych formach. Blogger oferuje dokumentacje na swoich stronach. Istnieje również kilka grup na Facebooku na które można się zapisać jeśli chcemy o coś zapytać. Oczywiście YouTube również jest świetnym źródłem informacji i warto czerpać wiedzę z tego portalu.
W przypadku WordPress uzyskamy o wiele więcej pomocy i o wiele szybciej, ponieważ społeczność zgromadzona wokół tego systemu jest naprawdę ogromna. Ponad 30% stron w internecie jest postawiona na WordPress, więc znajdziesz odpowiedź praktycznie na każde pytanie.
Podsumowanie
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która platforma jest lepsza, ponieważ musisz sam przeanalizować przeznaczenie swojego bloga czy strony www i wybrać na podstawie tego co napisałem. Przeanalizuj wady i zalety każdego portalu na podstawie własnych potrzeb i załóż bloga.
A Ty masz jakieś doświadczenie z Bloggerem? Chciałbyś coś dodać? Pisz śmiało w komentarzu!
To chyba zależy od indywidualnych potrzeb i gustów. Zarówno Blogger, jak i WordPress to platformy, które są intuicyjne i łatwe w obsłudze. No i dokładnie – ważne też, do jakich potrzeb będzie nam potrzebny blog. Mam wrażenie, że jednak jako kanał komunikacji z klientem WordPress wypada lepiej.
Jam mam blogi zarówno na WordPressie jak i na blogerze i z obydwóch platform jestem zadowolony. Jeśli jednak chcemy prowadzić bloga firmowego, to lepszym rozwiązaniem będzie oczywiście WordPress.