Każdy może zarabiać na swojej stronie internetowej. Przy odrobinie szczęścia i ciężkiej pracy będziesz w stanie wygenerować dochód z bloga hobbystycznego lub małej strony internetowej w swojej niszy.
Celem minimum dla Twojej strony będzie zarobienie tyle, aby utrzymać hosting i domenę.
Wymienione poniżej sposoby to zarówno proste sposoby na szybki zysk jak i te, które wymagają ciężkiej pracy.
Jak zarabiać na blogu – 10 sposobów
1. Marketing afiliacyjny
Marketing afiliacyjny to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania na swojej stronie internetowej lub blogu.
Zacznij od znalezienia produktu, który dobrze się sprzedaje, ma dobrą marże oraz pasuje do Twojej niszy. Następnie w swojej witrynie polecasz produkt i promujesz go wśród odwiedzających witrynę i subskrybentów poczty e-mail. Jeśli produkt lub usługa przemawia do tych osób, klikną one Twój link partnerski. Gdy ktoś kupi produkt z Twojego polecenia, otrzymasz ustalony procent od sprzedaży.
Prowizja może wynosić od 30% ceny produktu lub usługi, aż do 70%.
Na przykład, jeśli prowizja wynosi 40% i promujesz produkt, który kosztuje 120 zł dostaniesz 48 zł gdy ktoś zakupi produkt. To całkiem niezły wynik biorąc pod uwagę, że nie masz swojego produktu, nie martwisz się wysyłką, obsługą klienta, wsparciem, itd.
Gdzie mogę znaleźć produkty do promowania?
- Bankier – produkty finansowe
- Awin – sieć afiliacyjna z 6 tys. reklamodawców
- TradeDoubler – duża sieć afiliacyjna z wieloma programami partnerskimi
- MyLead – kolejna sieć afiliacyjna
- TravelLead – turystyczny program partnerski
- Surfshark – polecanie sieci VPN
2. Reklamy Google Adsense
Reklamy AdSense pozwalają wydawcom na korzystanie z ogromnej sieci reklamowej Google, dzięki czemu reklamodawcy mogą umieszczać reklamy na stronach wydawców. Jeśli Twoja strona dotyczy np. ryb akwariowych, Google AdSense zacznie wyświetlać użytkownikom reklamy karmy dla rybek, akcesoriów do akwarium itp.
Jako właściciel strony otrzymujesz zapłatę za każdym razem gdy ktoś kliknie w reklamę. Stawki za kliknięcie są różne i zależą od branży, znacznie więcej otrzymasz za kliknięcie w reklamę z branży finansowej niż w małej niszy.
3. Wynajem przestrzeni reklamowej
Kolejnym sposobem jest sprzedaż własnej przestrzeni reklamowej bezpośrednio firmom, które chcą się reklamować. Możesz ustalić swój własny cennik i miejsca w których będziesz wyświetlał reklamy.
To bardzo dobry sposób dla stron które już generują duży ruch. Nikt nie zapłaci Ci dobrych pieniędzy jeżeli jego reklama nie będzie wyświetlana przez wiele osób.
4. Własny produkt cyfrowy
To zdecydowanie najbardziej dochodowy sposób na zarobienie dużych pieniędzy, ale również wymagający od Ciebie sporo wkładu własnego. Między Tobą a kupującym nie ma pośrednika który ucina Ci część zysków.
W teorii to bardzo proste, wystarczy stworzyć produkt np. ebook lub kurs online, pobierać opłatę i liczyć zyski. W rzeczywistości jednak jest to dużo bardziej skomplikowane.
Stworzenie wysokiej jakości produktu wymaga mnóstwa czasu, do tego potrzebna będzie odpowiednia reklama, najczęściej płatna. Szczególnie na początku kiedy nie masz jeszcze zaufanej bazy stałych czytelników lub listy mailingowej. Dodatkowymi utrudnianiami będzie wdrożenie bramki płatności i kwestie podatkowe.
Aby uzyskać dobrą konwersję sprzedaży Twojego produktu będziesz potrzebował stronę docelową produktu (landing page).
5. Artykuły sponsorowane
Jednym z najczęstszych sposobów na zarobienie większej ilości pieniędzy na swojej stronie internetowej jest zwiększenie liczby odwiedzających.
Kiedy już uda Ci się osiągnąć stały ruch z zaangażowaną społecznością będziesz miał kilka opcji zarabiania.
Możesz zacząć zarabiać za pomocą portalu whitepress.pl, to platforma łącząca właścicieli stron internetowych z reklamodawcami.
6. Darowizny od odwiedzających
Ten sposób sprawdzi się w przypadku małej, ale bardzo zaangażowanej społeczności. Wystarczy poprosić swoich odbiorców o darowiznę.
Takie datki mogą pomóc Ci zdobyć pieniądze na opłacenie hostingu i domeny.
7. Sprzedaż strony internetowej
Jeśli udało Ci się stworzyć stronę która już coś zarabia, możesz ją odsprzedać nawet za 20 krotność miesięcznych dochodów. Możesz sprzedać swoją stronę np. na flippa.
Mam nadzieje, że ten krótki przewodnik pomoże ci zacząć zarabiać na blogu.
Jeśli znasz inne sposoby zarabiania na stronach internetowych, daj znać w komentarzu.