Mapy Google – Jak dodać do WordPressa?

Powszechnie mówi się, że jeśli nie ma Cię w Google, to nie istniejesz. Podobnie jest z biznesami. Prowadząc firmę musisz po prostu istnieć w Mapach Google. Na szczęście dodanie przysłowiowej pinezki z danymi kontaktowymi jest całkowicie darmowe i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Dlatego jeśli masz już stronę lub bloga na WordPressie,  koniecznie wstaw na nią Mapy Google z lokalizacją – ułatwisz w ten sposób dotarcie do Twojej firmy. 

Co ważne, proces zaimplementowania mapy Google do WordPressa nie jest skomplikowany i może to zrobić każdy. Przeczytajcie nasz poradnik, a sami wstawicie mapy Google na WordPressa. 

Jak dodać mapy Google do WordPressa?

Nie jest to skomplikowany i żmudny proces. Prezentujemy dwie różne metody, aby wstawić Google Mapy z dowolną pinezką na stronę internetową opartą na WordPressie. Zastosowanie jednego z nich gwarantuje, że na blogu lub witrynie firmowej pojawi się mapka.

Dodanie Google Maps na WordPressa za pomocą wtyczki

Należy zalogować się do panelu administracyjnego własnej strony lub bloga. Następnie przechodzimy do zakładki Wtyczki, a później Dodaj nową. Teraz należy w miejscu wyszukiwania wpisać nazwę WP Google Maps. Od razu wyskoczy znalezione oprogramowanie, które następnie należy zainstalować, klikając Zainstaluj teraz. W zależności od prędkości łącza internetowego oraz szybkości działa serwera, ten proces może potrwać od kilku do kilkudziesięciu sekund. Następnie trzeba tylko kliknąć Aktywuj. 

Wtyczka google maps

Uruchomi się podstrona z funkcjonalnością wtyczki. Klikamy w Skip intro and create a map i przechodzimy do konfigurowania nowej mapy. Aby to zrobić, musimy wygenerować klucz Google API, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Google Mapy we wtyczce. Wchodzimy na stronę Google Maps Platform, a następnie trzeba kliknąć w Get Started.

Platforma

Na początku trzeba skonfigurować konto płatnicze, z którego Google będzie pobierać opłaty. Pewnie nasuwa się od razu pytanie, czy korzystanie z Google Map jest płatne? I tak i nie. Jeszcze kilka lat temu generowanie Google API nie wiązało się z żadnymi opłatami. Teraz sytuacja się zmieniła, ale Google każdemu użytkownikowi, który stara się o kod API, przydziela budżet w wysokości 300$. Jest to wystarczająca kwota przy stronach firmowych, gdzie dziennie odwiedza ją kilkanaście osób. Po przekroczeniu tej kwoty usługa przestanie działać. Chyba, że zgodzimy się na pobieranie opłaty.

Google Platform Cloud

Wygenerowany kod API należy wkleić w ustawienia wtyczki. Przechodzimy do zakładki Ustawienia, gdzie pokaże się pole do wklejenia API od Google.

Ustawienia API w Mapach Google

Teraz musimy tylko skonfigurować wygląd mapy na stronie (klikając edycja), podjąć współrzędne GPS oraz wybranie motywu. 

Osadzanie mapy

Następnie trzeba wyświetlony kod wkleić w miejsce, gdzie ma być mapa wyświetlana, np. w stopce, czy w zakładce kontakt. 

Skopiuj shortcode mapy

Dodanie Google Map na WordPress za pomocą kodu HTML

Drugim sposobem na dodanie dowolnej mapy od Google na stronę z WordPressem, i każdy inny system CMS, jest wygenerowanie kodu HTML, który następnie trzeba osadzić w wybranym miejscu w strukturze strony. Proces jest bardzo prosty.

Po pierwsze wchodzimy na stronę https://www.google.pl/maps/preview i w polu wyszukiwania wpisujemy miejsce, które nas interesuje. Jeśli wizytówka danej firmy, przedsiębiorstwa, czy instytucji publicznej jest dodana do bazy danych Google Map, to automatycznie z lewej strony wyświetlą się wszystkie informacje na temat tego miejsca: adres, telefon, godziny otwarcia, opinie itp. 

wyszukaj miejsca

Teraz należy kliknąć w Udostępnij

Udostępnij

Pojawią się dwie możliwości udostępniania adresu. Pierwszą jest  wysłanie linku do konkretnej wizytówki z zaznaczonym miejscem na mapie, ale ta opcja w tej chwili nie interesuje właściciela strony czy bloga opartego na systemie WordPress. Druga możliwość to Umieszczanie mapy. Ta opcja interesuje nas bardziej. Automatycznie zostanie wygenerowany kod HTML do osadzenia na stronie. Można wybrać jeden z trzech rozmiarów: mały, średni lub duży. Po wybraniu jednego należy tylko kliknąć Kopiuj HTML. Następnie trzeba go skopiować w strukturze kodu HTML strony opartej na WordPressie. 

Mapa Google

Co jeśli potrzebujemy niestandardowy wymiar mapy? Wystarczy wybrać opcję o nazwie Rozmiar niestandardowy i wpisać konkretną wysokość oraz szerokość okienka. Narzędzie Google pozwala także na podgląd każdej mapy. 

Wymiar mapy

Ostatni krok to wklejenie wygenerowanego kodu HTML do WordPressa. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeśli zależy nam na tym, aby mapa wyświetlała się np. na każdej podstronie, należy skorzystać ze standardowego edytora kodu HTML, który jest dostępny w każdym WordPressie, niezależnie od wersji. Uruchamiamy odpowiedni plik HTML, wklejamy kod Google Map i zapisujemy. Wystarczy odświeżyć lub uruchomić wybraną podstronę, a mapa od razu się wyświetli. I to wszystko.

Pamiętaj jednak, że jeśli dodasz mapę w taki sposób, to po aktualizacji zniknie, ponieważ pliki motywu się nadpiszą. Dlatego najlepiej stworzyć motyw potomny, aby nie wklejać kodu po każdej aktualizacji. Zazwyczaj jednak wystarczy wstawić kod do wybranego wpisu np. Kontakt.

A co w przypadku kiedy mapa ma się pojawić tylko w jednym konkretnym miejscu. np. we wpisie? Należy wejść w każdy pojedynczy wpis i zaznaczyć opcję Tekstowy. Wklejamy kod i zapisujemy zmiany. 

Wklej kod HTML mapy

Dlaczego Mapy Google na stronie są tak istotne?

Zadajesz sobie to pytanie? W takim razie musisz wcielić się w rolę Klienta, który wchodzi na stronę danej firmy, przegląda ofertę, zapoznaje się i decyduje się skorzystać. Patrzy na podany adres i dla osoby z innego miasta, innej części województwa, czy kraju, kompletnie to nic nie mówi. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie wstawienie map Google. To naprawdę duże ułatwienie dla osoby poszukującej trasy. 

Przede wszystkim może spojrzeć od razu, w jakiej części kraju, przy jakim większym mieście dana firma, czy przedsiębiorstwo się mieści. Łatwiej wtedy będzie zaplanować drogę i obliczyć koszty np. transportu. Mapy pozwalają w kilka sekund wygenerować całą drogę z punktu A do punktu B z podaniem kilku różnych tras (różnią się długością i czasem przejazdu). Bardzo wygodne, prawda? Na pewno wielokrotnie z tego rozwiązania korzystałeś, więc pozwól, aby Klienci również w ten sposób do Ciebie dotarli!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wordpress - Szybki start

Zgarnij darmowego ebooka!

Zapisz się i odbierz ebooka – Dochodowy Blog – Szybki Start

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej dowiesz się w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek?