Total Commander, Filezilla czy WinSCP dla FTP?

Total Commander, Filezilla, a może WinSCP? Jaki klient FTP jest najlepszy? W tym artykule poznasz wady i zalety klientów FTP, dzięki czemu sam wybierzesz odpowiedni program. Wiedza z tego artykułu przyda Ci się do codziennej pracy ze swoim hostingiem. Więcej szczegółów o tworzeniu strony znajdziesz w tym artykule: Jak założyć bloga?

Co to jest FTP?

FTP to skrót od ang. File Transfer Protocol. Komputery komunikują się ze sobą za pomocą protokołu. FTP to protokół klient-serwer dzięki czemu można przesyłać pliki między komputerami w Internecie. Serwer udostępnia pliki o które prosi klient.

Wymiana danych między Twoim komputerem, a serwerem jest niezbędna przy prowadzeniu witryny. FTP to sposób na przesyłanie plików z jednego komputera na drugi. Dzięki FTP prześlesz na serwer niezbędne pliki strony, a w tym również – wtyczki, obrazy, pliki PDF i inne multimedia.

W systemie Windows możesz pracować z FTP za pomocą wiersza poleceń DOS, a w Linuxie i macOS za pomocą Terminal. Istnieją jednak bardziej przyjazne programy dla początkujących użytkowników takie jak Total Commander, Filezilla, WinSCP i inne.

Za pomocą FTP można przesyłać wszelkiego rodzaju pliki na serwer i odwrotnie. Aby połączyć się z serwerem za pomocą FTP wymagane są niezbędne dane takie jak nazwa hosta, nazwa użytkownika i hasło.

Tryby przesyłania FTP

Możesz rozpocząć sesję FTP w trybie aktywnym lub pasywnym. Ten tryb określa w jaki sposób zostanie wykonane połączenie.

W trybie aktywnym klient łączy się z serwerem za pomocą portu 21, a serwer odpowiada na tym samym połączeniu reagując na polecenie. W momencie kiedy chcemy przesłać dane, serwer próbuje nawiązać całkowicie nowe połączenie z klientem FTP. Przy próbie nowego połączenia z klientem zazwyczaj występują problemy z łącznością przez to, że firewall go blokuje.

W trybie pasywnym nie występują problemy z blokowaniem połączenia. To klient nawiązuje w tym trybie połączenie, dlatego nie ma problemu z blokowaniem przez firewall. Zalecane jest korzystanie z trybu pasywnego.

Bezpieczeństwo FTP

FTP nie szyfruje ruchu, a przesyłane dane mogą wpaść w niepowołane ręce. Poprzez przechwytywanie pakietów sieci można odczytać nazwy użytkowników, hasła i inne dane. Można użyć FTPS, który jest bezpieczniejszy. Jeszcze bezpieczniejszy protokół to SSH – Secure Shell. SSH może zapobiec atakom takim jak: sfałszowanie sesji, podszywanie się pod serwer, przechwycenie haseł.

SSH

Secure Shell (SSH) to sieciowy protokół komunikacyjny używany do tworzenia szyfrowanego połączenia między lokalną aplikacją klienta, a zdalnym serwerem. SSH umożliwia klientowi i serwerowi bezpieczną komunikację w publicznej, niezabezpieczonej sieci, takiej jak Internet.

Termin SSH jest czasem używany w odniesieniu do aplikacji używanych do komunikacji ze zdalnym serwerem. Jednak SSH w rzeczywistości odnosi się do samego protokołu komunikacyjnego, a nie do aplikacji używanej do umożliwienia komunikacji między klientem, a serwerem.

Z jakiej aplikacji klienckiej SSH najlepiej korzystać?

Na komputerach z systemem Unix zwykle znajduje się program o nazwie ssh. W większości przypadków jest to OpenSSH.

Ale w tym dokumencie skupimy się na PuTTY . Wynika to z wielu zalet innych systemów. Co więcej, jest dostępny w większości systemów operacyjnych.

PuTTY był jedną z pierwszych aplikacji wdrażających SSH. Jest to w pełni funkcjonalna aplikacja do komunikacji z innymi systemami i do przesyłania plików – wszystko odbywa się bezpiecznie. Podstawowy program jest rozpowszechniany jako pojedynczy plik.

Istnieje też wiele alternatyw dla PuTTY, a w Total Commanderze możesz dodać wtyczkę SFTP.

Najlepszy programy do FTP

Warto zapoznać się z wadami i zaletami programów do połączenia FTP, ponieważ prowadząc stronę internetową jest to niezbędne narzędzie do szybkiego przesyłania plików.

Total Commander

Ten program służy nie tylko jako klient FTP, jest to bardzo rozbudowany menadżer plików i można go używać jako alternatywę do standardowego Eksploratora w systemie Windows. Total Commander pozwala optymalizować czas pracy dzięki takim funkcjom jak:

  • Okno podzielone na dwa, aby pracować z dwoma folderami jednocześnie
  • Jest kompatybilny ze skompresowanymi plikami – Kopiowanie plików bezpośrednio z jednego archiwum do drugiego
  • Ulepszone funkcje wyszukiwania.
  • Wznawianie przerwanych transferów
  • Wsparcie dla FTP na SSL/TLS
  • Można obsługiwać samą klawiaturą

Link do oficjalnej strony

Wtyczki do Total Commander’a

Dzięki wtyczkom, które możesz doinstalować do Total Commander’a, możesz jeszcze bardziej dostosować go do swoich wymagań. Wszystkie wtyczki możesz znaleźć na oficjalnej stronie. Jeśli chodzi o administrację stroną internetową można zainstalować dodatkowe wtyczki takie jak:

  • Cloud – przydatna wtyczka poprzez którą połączysz się z chmurami Google Driver, Dropbox, OneDrive i innymi bez potrzeby instalacji każdego oprogramowanie z osobna. Jeśli trzymasz backupy swoich stron w chmurze to powinno Cię zainteresować. Chociaż powodów do użycia tej wtyczki jest znacznie więcej.
  • Http browser – Podgląd stron internetowych, podążanie za odnośnikami i pobieranie plików poprzez HTTP.
  • Http smartbrowser – Pozwala pobierać dowolne typy plików do których odnośniki prowadzą z danej strony internetowej.
  • SFTP – Umożliwia bezpieczny dostęp do serwerów FTP (FTP via SSH) i wymaga SSH2.
  • SFTP plugin – Połączenie z serwerem FTP z użyciem bezpiecznego protokołu SSH.

Jeśli jesteś zainteresowany wersją na Androida to i tutaj masz spory wybór wtyczek dla Total Commandera do pobrania bezpośrednio ze sklpeu Google Play.

Filezilla

Program FileZilla to bezpłatne narzędzie FTP (open source) , które pozwala użytkownikowi przesyłać pliki z komputera lokalnego na komputer zdalny.

  • Menadżer stron – utwórz i zapisz listę serwerów FTP i powiązanych danych.
  • Porównanie katalogów – pozwala użytkownikowi porównać zawartość katalogu lokalnego i zdalnego.
  • Widok plików i folderów – podobny do menedżera plików, pozwalający użytkownikowi modyfikować pliki i foldery oraz umożliwia przeciąganie i upuszczanie między katalogami lokalnymi i zdalnymi.
  • Kolejka transferu – wyświetla status transferów plików w toku lub oczekujących na przetworzenie.

FileZilla ma dziesiątki funkcji, w tym niektóre z poniższych popularnych funkcji. FileZilla może działać w systemach Windows, macOS X i Linux. Obsługuje protokoły FTP, SFTP i FTPS.

Link do oficjalnej strony

WinSCP

Darmowa aplikacja do przesyłania plików typu open source, która korzysta z protokołu FTP, SSH i SCP do zwykłego lub bezpiecznego przesyłania plików. Aplikacja jest przeznaczona do pracy z systemem Windows i obsługuje typowe funkcje pulpitu systemu Windows, takie jak: przeciąganie i upuszczanie plików czy lokalizacje list szybkiego dostępu.

Funkcje WinSCP:

  • Obsługa protokołów SFTP, SCP i FTP
  • Interfejs wzorowany na Eksploratorze Windows lub Norton Commanderze
  • Integracja z systemem Windows (przeciągnij i upuść, URL, ikony skrótów)
  • Różne operacje na plikach
  • Możliwość skorzystania z tunelu SSH
  • Wersja portable

Link do oficjalnej strony

Jaki program do FTP wybrać?

Jeśli chcesz używać programu do zarządzania plikami, obsługiwania archiwów jak zwykłych katalogów nie tylko w celu połączenia z FTP to powinieneś wybrać Total Commandera. Ma bardzo szerokie możliwości i mnóstwo funkcji, a dodatkowo można je jeszcze rozszerzyć za pomocą wtyczek. Masz w sumie wszystko w jednym programie. Niestety program nie jest darmowy, można go używać jedynie 30 dni za darmo.

Do użytku w celu połączania FTP można użyć Filezilli, ma wielu zwolenników, jest bardzo prosty w obsłudze więc może być dobrym wyborem dla początkujących. Bardziej zaawansowanych użytkowników ucieszy możliwość definiowania własnych komend.

Trzeba jednak uważać, ponieważ w 2018 roku pojawiła się informacja o problemach z bezpieczeństwem instalatora. Więcej można poczytać tutaj.

Najlepszym wyborem wydaje się być WinSCP, posiada praktycznie wszystko to, co powinien mieć dobry klient transferu plików między komputerem lokalnym, a serwerem. Interfejs jest podobny do tego z Total Commandera, ale dla wielu osób lepiej pracuje się w WinSCP. Dodatkowo można stworzyć skrót na pulpicie do każdego połączenia dzięki czemu łączymy się od razu. Dzięki wersji portable nie trzeba wcale instalować programy na komputerze.

Podsumowując najlepszym wyborem do obsługi połączeń ze zdalnymi serwerami będzie WinSCP. Do kompleksowej operacji na plikach, archiwach i FTP warto zainwestować w Total Commander.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wordpress - Szybki start

Zgarnij darmowego ebooka!

Zapisz się i odbierz ebooka – Dochodowy Blog – Szybki Start

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej dowiesz się w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek?