Jak zainstalować wtyczkę do WordPress – Krok po kroku

Po zainstalowaniu WordPress pierwszą rzeczą której początkujący powinien się nauczyć jest instalacja wtyczki. Pluginy pozwalają ci dodawać nowe funkcje do WordPress takie jak galeria, pokaz slajdów itp. Są tysiące darmowych oraz płatnych wtyczek dostępnych dla każdego. W tym poradniku krok po kroku pokażemy ci jak zainstalować wtyczkę.

Zanim zaczniemy

Jeżeli korzystasz z WordPress.com nie możesz zainstalować wtyczek, ponieważ są limity które to uniemożliwiają. Nie możesz zainstalować wtyczek na WordPress.com chyba, że masz wykupiony odpowiedni pakiet hostingowy, natomiast możesz zainstalować tyle ile chcesz na swoim własnym hostingu.

Paczkę do instalacji pobierasz z WordPress.orgJak zainstalować WordPress

Tutaj możesz przeczytać więcej o wyborze odpowiedniego hostingu.

Jak zainstalować wtyczkę do WordPress

Zainstaluj wtyczkę używając wyszukiwarki wtyczek.

Prostą metodą instalacji wtyczki do WordPress jest użycie wyszukiwarki do wtyczek.Jedynym minusem jest to, że wtyczka musi być w katalogu wtyczek WordPress w którym są tylko darmowe wtyczki.

Pierwszym co musisz zrobić jest wejście w panel admina i wybrać wtyczki>dodaj nową.

Znajdź wtyczkę wpisując nazwę bądź jej funkcje której potrzebujesz:

Możesz wybrać wtyczkę najlepszą dla ciebie. My szukamy Yoast SEO i  jak się okazuje jest  to pierwsza wtyczka do wybrania, wiec klikamy zainstaluj.

Teraz WordPress pobierze i zainstaluje wtyczkę

Wtyczka do WordPress zostanie zainstalowana na twojej stronie, ale nie będzie działać jeżeli jej nie aktywujesz więc musisz wcisnąć aktywuj.

To już wszystko, pomyślnie zainstalowałeś wtyczkę do WordPress. Następnym krokiem będzie konfiguracja ustawień wtyczki.

Zainstaluj wtyczkę używając WordPress Admin Plugin Upload

Płatne wtyczki do WordPress nie znajdują się w katalogu wtyczek oraz nie mogą być zainstalowane tą sama metodą. Dlatego WordPress ma metodę pobierania wtyczek z obszaru administratora.

Najpierw musisz pobrać wtyczkę ze źródła (będzie to plik zip). Następnie musisz wejść w strefę admina WordPress i przejść we Wtyczki>Dodaj Nową.

Potem kliknij na górze strony „Wyślij wtyczkę na serwer”.

Zaprowadzi cie to do strony pobierania wtyczek i tutaj musisz kliknąć wybierz plik i wybrać plik wtyczki którą pobrałeś wcześniej na swój komputer.

 

Po wybraniu pliku kliknij zainstaluj teraz, a WordPress automatycznie zainstaluje twoją wtyczkę

Po zainstalowaniu musisz kliknąć Włącz wtyczkę aby zacząć jej używać. Będziesz mógł skonfigurować jej ustawienia do swoich potrzeb.

Manualna instalacja wtyczki WordPress z użyciem FTP

W niektórych przypadkach dostawca twojego hostingu WordPress może mieć ograniczenia plików które mogą ograniczyć twoja możliwość do instalacji wtyczki ze strefy admina. W tej sytuacji najlepiej jest zainstalować wtyczkę manualnie używając FTP. Jednak metoda menadżera FTP jest najmniej przyjazna dla początkujących.

Po pierwsze musisz pobrać wtyczkę ze źródła (plik zip). Następnie musisz wypakować wtyczkę na swoim komputerze.

Wypakowanie poskutkuje pojawieniem się folderu o tej samej nazwie i to jest folder który musisz przesłać manualnie na na swoja stronie używając klienta FTP. – jest to zewnętrzna aplikacja np. Filezilla czy Total Commander, którą musisz pobrać na swój komputer.

Będziesz musiał wejść na swój hosting przez menadżera FTP. Jeżeli nie masz swojej nazwy użytkownika i hasła FTP skontaktuj się ze swoim dostawcą hostingu i poproś go. Możesz też sprawdzić skrzynkę email i tam sprawdzić czy Twój hostingodawca Ci je wysłał.

Jak połączyć się ze swoim serwerem za pomocą FTP

Przykład w Total Commander

Przykład z Filezilla

Otwórz na swoim komputerze klienta FTP i połącz się do swojej strony używając danych logowania podanych przez twój hosting. Po połączeniu musisz przejść do /wp-content/plugins/folder na twoim serwerze. (Prawdopododnie najpierw będziesz musiał wejść w public_html -> nazwa_katalogu_twojej_strony -> wp_contenet -> plugiuns)

Następnie prześlij folder który wypakowałeś z pliku zip do /wp-content/plugins/folder na twoim serwerze. Wystarczy przeciągnąć z okna PC do okna serwera.

Po przesłaniu plików musisz przejść do strefy admina WordPress i kliknąć na Wtyczki w menu admina gdzie możesz zauważyć pomyślnie zainstalowaną wtyczkę na stronie wtyczek.

Musisz kliknąć aktywuj pod wtyczką oraz możesz potrzebować skonfigurować jej ustawienia. Każda wtyczka ma swoje własne ustawienia i nie będziemy ich tutaj wymieniać.

Mam nadzieje, że pomogłem ci nauczyć się jak zainstalować wtyczkę do WordPress.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wordpress - Szybki start

Zgarnij darmowego ebooka!

Zapisz się i odbierz ebooka – Dochodowy Blog – Szybki Start

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej dowiesz się w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek?