Różnice pomiędzy WordPress.com a WordPress.org – Co wybrać?

Czy wiesz, że WordPress.com i WordPress.org to dwie różne platformy? Często początkujący mają rozterkę którą platformę wybrać co prowadzi do tego, że wybierają tą złą. W pomocy z odpowiedzią na to pytanie przygotowaliśmy porównanie poszczególnych cech obu platform.

Naszym celem jest zaprezentowanie kluczowych różnic pomiędzy WordPress.com, a WordPress.org, abyś mógł wybrać odpowiednią platformę do swoich potrzeb.

Ponieważ wybór odpowiedniej platformy jest bardzo ważny dla sukcesu twojej strony stworzyliśmy porównanie obu platform.

Jeżeli chcesz zacząć tworzyć bloga od razu możesz pominąć ten artykuł i przejść do poradnika tutaj: Jak założyć bloga – 5 prostych kroków

Porównanie WordPress.com i WordPress.org

Najlepszym sposobem na zrozumienie różnic pomiędzy platformami jest spojrzenie nieindywidualnie.

WordPress.org

WordPress.org jest platformą o której słyszałeś dużo dobrego. Jest to oprogramowanie typu open source i jest w 100% darmowe dla każdego. Potrzebujesz tylko nazwy domeny i hostingu. Jest określany jako WordPress na własnym serwerze.

Poniżej wymieniono zalety i wady korzystania z własnej witryny z WordPress.org do budowy strony lub bloga.

Zalety WordPress.org

Z WordPress.org masz pełną kontrole nad swoja stroną internetową. Możesz robić cokolwiek dusza zapragnie i dopasować stronę do swoich potrzeb. Tutaj są zalety wyboru WordPress.org do budowania swojej strony.

 • Jest darmowe i proste w użyciu.
 • Jesteś właścicielem witryny i wszystkich jej danych. Twoja strona nie zostanie wyłączona dlatego że ktoś zadecydował że jest to sprzeczne z warunkami świadczenia usług(do czasu aż wszystko na stronie jest legalne). Masz pełną kontrolę.
 • Możesz dodać darmowe, płatne lub niestandardowe wtyczki bądź aplikacje na swoją stronę.
 • Możesz dostosować projekt swojej strony według potrzeb, dodać każdy płatny lub darmowy motyw oraz tworzyć niestandardowe projekty.
 • Możesz zarabiać pieniądze przez swoją stronę WordPress uruchamiając swoje własne reklamy nie dzieląc się przychodem z nikim.
 • Możesz używać niestandardowych narzędzi jak Google Analytics do niestandardowej analizy i śledzenia.
 • Możesz użyć hostowanego WordPress do stworzenia sklepu online do sprzedaży cyfrowej jak i fizycznych produktów, z wyjątkiem płatności kartą kredytową i dostarczaniem/wysyłką towarów bezpośrednio ze swojej witryny.
 • Możesz też tworzyć strony członkowskie i sprzedawać członkostwa dla treści premium, kursy.itd oraz zbudować społeczność online wokół swojej strony.

Wady WordPress.org

Istnieje kilka wad korzystania z własnej witryny WordPress.org.

 • Podobnie jak wszystkie strony internetowe będziesz potrzebować hostingu.To tam twoje pliki będą przechowywane w internecie. Początkowo to kosztuje około $3-$10 na miesiąc. Jednak w miarę wzrostu witryny i zwiększenia ruchu, koszty hostingu wzrosną zgodnie z oczekiwaniami, ale wtedy będziesz zarabiać wystarczająco pieniędzy do pokrycia kosztów.
 • Jesteś odpowiedzialny za aktualizacje. Jesteś w stanie łatwo zaktualizować swoją stronę WordPress poprzez proste kliknięcie w przycisk Aktualizuj.
 • Jesteś odpowiedzialny za kopie zapasowe. Na szczęście jest dużo wtyczek które po pobraniu będą robić kopie zapasowe automatycznie.

Prawdziwe koszta strony WordPress.org są zależne od tego co chcesz zrobić (prostego bloga, stronę portfolio, sklep internetowy, stronę członkowską, itd.). Istnieją również inne czynniki takie jak darmowe szablony lub szablony premium, darmowe wtyczki lub wtyczki premium, itd.

Z ograniczonym budżetem jesteś w stanie zbudować swoją stronę za 200 zł na rok oraz 99% użytkowników wybiera WordPress.org i jest to rekomendowane.

WordPress.com

WordPress.com to usługa hostingowa stworzona przez współzałożyciela WordPress Matta Mullenweg-a. Z powodu tego samego założyciela użytkownicy często mylą WordPress.com z popularniejszym WordPress.org.

Usługi hostingowe WordPress.com mają 5 planów:

 • Darmowy – Bardzo ograniczony.
 • Osobisty – $36 na rok
 • Premium – $99 na rok
 • Biznesowy – $299 na rok
 • VIP – Zaczynający się od $5000 na miesiąc

Zerknijmy na zalety i wady WordPress.com.

Zalety WordPress.com

Darmowe WordPress.com jest dobre dla hobbistów oraz dla tych którzy zakładają bloga dla swojej rodziny czy znajomych. Tutaj są zalety korzystania z WordPress.com:

 • Jest darmowe do 3GB miejsca. Potem będziesz musiał zmienić na płatny plan dla większego miejsca(Osobisty plan $36/rok daje ci 6GB, Premium $99/rok daje ci 13GB miejsca, plan Biznes za $299/rok daje ci nielimitowane miejsce).
 • Nie musisz się martwić o aktualizacje i kopię zapasową. WordPress.com zrobi to za ciebie.

Wady WordPress.com

Istnieje kilka ograniczeń darmowego WordPress.com które odróżniają go od WordPress.org. Oto niektóre wady korzystania z WordPress.com:

 • Dodają swoje reklamy na wszystkie darmowe strony internetowe. Więc osoby odwiedzające stronę będą oglądać reklamy na których nie zarabiasz pieniędzy. Jeżeli chcesz się pozbyć reklam musisz przejść na płatny plan zaczynając od $36/rok.
 • Nie  możesz sprzedawać reklam na swojej witrynie. Jeśli prowadzisz stronę o dużym ruchu możesz ubiegać się o jej program reklamowy o nazwie WordAds w którym się dzielisz z nimi przychodami. Użytkownicy planu Premium i Biznes mogą używać WordAds od razu.
 • Nie możesz pobierać wtyczek. Użytkownicy darmowego abonamentu mają wstępnie aktywowane wbudowane funkcje JetPack. Użytkownicy planu biznes mogą korzystać z szeregu wtyczek kompatybilnych($299 rocznie). Plan VIP pozwala ci na instalowanie wtyczek dowolnie i zaczyna się to od $5000 miesięcznie.
 • Nie można przesyłać niestandardowych motywów. Darmowi użytkownicy mogą korzystać tylko z darmowych limitowanych motywów i oczywiście są ograniczenia co do ich dostosowywania. Użytkownicy Premium i Biznes mogą używać   niestandardowego CSS.
 • Jesteś ograniczony do ich statystyk. Nie możesz dodać Google Analytics lub zainstalować innej sporej platformy śledzenia. Użytkownicy planu Biznes mogą zainstalować Google Analytics.
 • Mogą usunąć twoją stronę w każdym momencie jeśli stwierdzą że narusza warunki świadczenia ich usług.
 • Twoja strona wyświetli link „obsługiwana przez WordPress.com”. Można się go pozbyć uaktualniając wersje do plan Biznes.
 • WordPress.com nie oferuje żadnych funkcji handlu elektronicznego ani zintegrowanych bramek płatniczych.
 • Nie możesz budować stron członkowskich za pomocą WordPress.com

Jak możesz zauważyć platforma hostingowa WordPress.com jest dość ograniczona jeśli korzystasz z pakietu Darmowego, Osobistego, Biznes a nawet pakietu Premium. Do odblokowania bardziej zaawansowanych funkcji musisz korzystać z pakietu Biznes($299/rocznie) lub pakietu VIP($5000/miesięcznie).

WordPress.com lub WordPress.org – Co wybrać? Co jest lepsze?

Jeśli jesteś blogerem i nie zależy ci na zarabianiu pieniędzy na swojej stronie internetowej to skorzystaj z bezpłatnego WordPress.com. natomiast jeśli jesteś biznesmenem lub blogerem chcącym zarabiać na swojej stronie internetowej rekomendujemy używanie samodzielnego hosta WordPress.org który daje ci wolność i elastyczność by rozszerzać swoja stronę w sposób wybrany przez ciebie.

W naszej opinii eksperta WordPress.org jest lepszą platformą. To platforma z której korzysta każdy profesjonalny bloger, właściciel małej firmy a nawet duże marki jak Disney.

1 komentarz do “Różnice pomiędzy WordPress.com a WordPress.org – Co wybrać?”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Wordpress - Szybki start

Zgarnij darmowego ebooka!

Zapisz się i odbierz ebooka – Dochodowy Blog – Szybki Start

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Więcej dowiesz się w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie ciasteczek?